ARCHIVES : SUPPORT FOR ARTISTS

2021-2022

Katia-Marie Germain
Chambres
[deuxième cycle]
Technical residency

Alejandro Sajgalik
Materia Prima
Technical residency

Charles Brecard
INTENTIONS
Studio residency

Ford Larose Mckeown
Maestria
Studio residency

Lauranne
Faubert-Guay

Ponos II - L'improbabilité de se gravir
Studio residency

Maïgwenn Desbois
Des dauphins et des licornes
Studio residency

Mohammadreza Akrami
Studio residency

Victoria Mackenzie
Studio residency

Caroline Gravel
Studio residency Circuit-Est
and Nyata Nyata

LE BLACK HOLE - art chorégraphique
Studio residency Circuit-Est and Nyata Nyata

Sona Pogossian
Studio residency Circuit-Est and Nyata Nyata

Hoor Malas
If my body had a name
Mentor: Margie Gillis
Mentorship

Pamela Aubé et
Châtelaine Côté-Rioux

Théorie popcorn
Mentor: Catherine Gaudet
Mentorship

Claire Campbell,
Philippe Dépelteau, Rose Gagnol

Support for advanced training

Lou Amsellem
Support for advanced training - Coup de coeur

Nasim Lootij
L’Inconsistance
First technical residency
(punctual program)

Krystina Dejean
First studio residency
(punctual program)

Mona El Husseini
First studio residency
(punctual program)

Lila Geneix
First studio residency
(punctual program)

Charles-Alexis Desgagnés
Labo libre
(punctual program)

Karen Fennell
Labo libre
(punctual program)

Shérane Figaro
Labo libre
(punctual program)

Axelle Muzero
Labo libre
(punctual program)

Flora Spang
Labo libre
(punctual program)

2020-2021

Maria Kefirova
backs.boxes.towels (Dance Cure)
Technical residency

Parts+Labour_Danse
Efer
Technical residency

Stéphanie Fromentin / Emmalie Ruest
It’s Fine
Studio residency

Alexandre Morin
Studio residency

James Phillips
Nostalgie(s)
Studio residency

Émile Pineault
A wet dream
Studio residency

Amélie Rajotte
La Disparition des choses

Studio residency

Hélène Remoué
SANS RIEN FORCER
Studio residency

Matéo Chauchat
Mentorship with
Manuel Roque

Marie Mougeolle
EMMANUEL.LE
Mentorship with
Angélique Willkie

Zoé Delsalle, Fauna Lopera Lopez et Cara Roy
Support for advanced training

2019-2020

Anne-Flore
de Rochambeau

Laboratoire Popmolle
Technical residency

Ellen Furey
Lay Hold to the Sofest Throat
Studio residency

Alexandra
'Spicey' Landé

LA PROBABILITÉ DU NÉANT
Studio residency

Laurie-Anne Langis
Studio residency

Lucy M. May
Studio residency

Audrée
Papineau-Chartrand

Mentorship with Priscilla Guy et Emmanuel Jouthe

Alejandro Sajgalik
Cantos para los insaciables
Studio residency

Andrew Turner 
Technical residency

Ingrid Vallus
Le reste des vagues
Studio residency

Matéo Chauchat, Misheel Ganbold, Vicky Gélineau
Support for advanced training

Claire Campbell,
Geneviève Robitaille
Support for advanced training - Coups de coeur

2018-2019

Charles Brecard
Mentorship with
Mélanie Demers

Claudia Chan Tak
KOI
Mentorship with
Alice Ronfard

FOR FAUVE
(Marilyn Daoust et Laurie-Anne Langis)

&
Studio residency

Katia-Marie Germain
Chambres
Studio residency

Sara Hanley
Apparaître à quelqu'un ou l'invisible visible
Studio residency

Maria Kefirova
The Nutkracker
Technical residency

Nicolas Patry
Studio residency

Émile Pineault
Normal Desires
Technical residency

Amélie Rajotte
La possibilité d’une tragédie
Studio residency

Leïla Mailly,
Roxanne Dupuis
,

Penélope Desjardins
Support for advanced training

2017-2018

Clara Furey
Cosmic Love
Technical residency

Sarah-Ève Grant
Danse ta Vie
Studio residency

Caroline
Laurin-Beaucage

Habiter sa mémoire
Studio residency

Louis-Élyan Martin
TITANOMACHIE
Studio residency

Jacques
Poulin-Denis
Running Piece
Technical residency

Sébastien Provencher
Children of Chemistry
Studio residency

Bettina Szabo
Mentorship with
Angélique Willkie

Eryn Tempest + Camille Lacelle-Wilsey
Ghostbox
Studio residency

Anne Thériault
Récital
Studio residency

Marilyne Cyr,
Charles Brecard

Support for advanced training

Chloé Ouellet-Payeur
Support for advanced training - Coup de coeur

2016-2017

PARTS+LABOUR_DANSE
La vie attend
Studio residency

Jacques
Poulin-Denis

Aller/simple
Studio residency

Catherine Gaudet
Studio residency

Jason Martin
Untamed
Studio residency

Martin Messier
Corps mort
Technical residency

Andrea Peña
Zero Uno Uno Zero
Technical residency

Amélie Rajotte
Studio residency

Jessica Serli
Faille
Mentorship with
Caroline Gravel

Laurence Dufour,
Marine Morales-Casaroli

Support for advanced training

2015-2016

Daina Ashbee
Unrelated
Technical residency

Geneviève C. Ferron
Mentorship with
Nicolas Cantin

Sarah Dell'Ava et
Ilya Krouglikov
Bouches de Pâques
Studio residency

Manon De Pauw et
Pierre-Marc Ouellette
Cocons somatiques
Mentorship with
Danièle Desnoyers

Hanako Hoshimi-Caines et
Maria Kefirova

The Paradise
Studio residency

Dorian Nuskind-Oder
Memory Palace

Studio residency

Laurie-Anne Langis
Support for advanced training

Ariane Dessaulles,
Camille Dubé-Bouchard,
Maya Millet

Support for advanced training - Coups de coeur

Photo : Charles Brecard, Mélanie Demers © Circuit-Est centre chorégraphique

Partner of the Support for artists program